π¦π± Cost of Living in Albania
βοΈ The essentials at a glance
- A family of four, living on $5,375.53 per month in the United States, needs $2,612.52 in Albania for the same standard of living.
- A single person who needs $2,614.84 per month in the United States to live can live on $1,170.25 in Albania.
- The cost of living in in Albania is on average -52.65Β % lower than in the United States.
Restaurants | |
---|---|
π½οΈ Meal in an inexpensive restaurant | $11.85 |
π₯ Three-course meal for two people in a mid-range restaurant | $53.33 |
π Meal at McDonald’s (or similar combo meal) | $9.48 |
πΊ Domestic beer (0.5 liters, draft) | $2.96 |
π» Imported beer (0.33-liter bottle) | $4.14 |
πΊ Domestic non-alcoholic beer (0.5 liters, draft) | $0.00 |
π» Imported non-alcoholic beer (0.33-liter bottle) | $0.00 |
β Cappuccino (regular) | $1.94 |
π₯€ Coca-Cola/Pepsi (0.33-liter bottle) | $1.85 |
π§ Water (0.33-liter bottle) | $0.89 |
Groceries & Consumables | |
---|---|
π₯ Milk (regular), 1 liter | $2.14 |
π Fresh white bread (500 g) | $1.06 |
π Rice (white), (1 kg) | $2.17 |
π₯ Eggs (medium size), (12 pieces) | $3.78 |
π§ Local cheese (1 kg) | $12.16 |
π Chicken fillets (1 kg) | $7.84 |
π₯© Beef rump (1 kg) (or similar red meat) | $14.89 |
π₯© Buffalo rump (1 kg) (or similar red meat) | $0.00 |
π Apples (1 kg) | $1.57 |
π Bananas (1 kg) | $2.60 |
π Oranges (1 kg) | $1.77 |
π Tomatoes (1 kg) | $1.70 |
π₯ Potatoes (1 kg) | $1.19 |
π§ Onions (1 kg) | $1.16 |
π₯¬ Lettuce (1 head) | $1.34 |
π§ Water (1.5-liter bottle) | $0.74 |
π· Wine (1 bottle, mid-range) | $10.37 |
πΊ Domestic beer (0.5-liter bottle) | $1.55 |
π» Imported beer (0.33-liter bottle) | $2.11 |
π· Non-alcoholic wine (1 bottle, mid-range) | $0.00 |
πΊ Domestic non-alcoholic beer (0.5-liter bottle) | $0.00 |
π» Imported non-alcoholic beer (0.33-liter bottle) | $0.00 |
π¬ Cigarettes 20 pack (Marlboro) | $4.32 |
π₯€ Coca-Cola/Pepsi (2 liters) | $2.14 |
Personal Care & Medicine | |
---|---|
π Cold medicine (for 1 week) | $8.31 |
π§΄ Hair shampoo | $5.25 |
π§» Toilet paper (4 rolls) | $2.74 |
πͺ₯ Toothpaste | $3.54 |
π₯ Doctor’s visit | $28.00 |
π Haircut | $4.86 |
Transportation | |
---|---|
π One-way ticket on public transport | $0.47 |
ποΈ Monthly pass (regular price) | $18.96 |
π Taxi base fare (normal rate) | $3.55 |
π 1 kilometer in a taxi (normal rate) | $3.55 |
β³ Taxi waiting fees (normal rate) | $17.77 |
β½ Gasoline (1 liter) | $2.15 |
π Volkswagen Golf Trendline, 1.4, 90 kW (or similar new car) | $34,725.67 |
π Toyota Corolla Sedan Comfort, 1.6, 97 kW (or similar new car) | $33,181.93 |
Utilities (monthly) | |
---|---|
π Utilities (electricity, heating, air conditioning, water, waste) for an 85 mΒ² apartment | $96.69 |
π± Mobile plan with calls and more than 10 GB of data | $17.95 |
π» Internet plan (Unlimited + 60 Mbps or more) | $18.43 |
Sports and Leisure | |
---|---|
πͺ Gym membership fee (monthly) | $51.41 |
πΎ Tennis court rental (1 hour) | $21.72 |
πΏ Cinema ticket, Hollywood production or similar | $8.29 |
Schools and Kindergartens | |
---|---|
πΆ Private daycare or preschool with full-time care per month and child | $256.41 |
π« International primary school per year and child | $4,414.87 |
Clothing | |
---|---|
π 1 pair of jeans (Levis 501 or similar) | $64.38 |
π 1 summer dress from a fashion chain (e.g., Zara, H&M, etc.) | $47.72 |
π 1 pair of Nike running shoes (mid-range price) | $103.79 |
π 1 pair of leather business shoes for men | $131.94 |
Monthly Rent | |
---|---|
ποΈ One-bedroom apartment in the city center | $623.11 |
π‘ One-bedroom apartment outside the city center | $413.57 |
ποΈ Three-bedroom apartment in the city center | $1,239.34 |
π‘ Three-bedroom apartment outside the city center | $773.14 |
Apartment Purchase Price | |
---|---|
π’ Price per square meter of an apartment in the city center | $2,953.93 |
ποΈ Price per square meter of an apartment outside the city center | $1,701.10 |
Salaries and Financing | |
---|---|
π΅ Average monthly net income | $693.17 |
π¦ Annual fixed mortgage interest rate for 20 years | 5.43Β % |