π»πͺ Cost of Living in Venezuela
βοΈ The essentials at a glance
- A family of four, living on $5,375.53 per month in the United States, needs $1,811.52 in Venezuela for the same standard of living.
- A single person who needs $2,614.84 per month in the United States to live can live on $775.54 in Venezuela.
- The cost of living in in Venezuela is on average -67.62Β % lower than in the United States.
Restaurants | |
---|---|
π½οΈ Meal in an inexpensive restaurant | $10.00 |
π₯ Three-course meal for two people in a mid-range restaurant | $50.00 |
π Meal at McDonald’s (or similar combo meal) | $10.00 |
πΊ Domestic beer (0.5 liters, draft) | $1.50 |
π» Imported beer (0.33-liter bottle) | $2.50 |
πΊ Domestic non-alcoholic beer (0.5 liters, draft) | $0.00 |
π» Imported non-alcoholic beer (0.33-liter bottle) | $0.00 |
β Cappuccino (regular) | $2.22 |
π₯€ Coca-Cola/Pepsi (0.33-liter bottle) | $1.13 |
π§ Water (0.33-liter bottle) | $0.98 |
Groceries & Consumables | |
---|---|
π₯ Milk (regular), 1 liter | $1.86 |
π Fresh white bread (500 g) | $1.82 |
π Rice (white), (1 kg) | $1.23 |
π₯ Eggs (medium size), (12 pieces) | $2.51 |
π§ Local cheese (1 kg) | $5.78 |
π Chicken fillets (1 kg) | $6.80 |
π₯© Beef rump (1 kg) (or similar red meat) | $7.22 |
π₯© Buffalo rump (1 kg) (or similar red meat) | $0.00 |
π Apples (1 kg) | $4.83 |
π Bananas (1 kg) | $1.37 |
π Oranges (1 kg) | $1.73 |
π Tomatoes (1 kg) | $1.94 |
π₯ Potatoes (1 kg) | $1.77 |
π§ Onions (1 kg) | $1.75 |
π₯¬ Lettuce (1 head) | $1.25 |
π§ Water (1.5-liter bottle) | $1.67 |
π· Wine (1 bottle, mid-range) | $10.00 |
πΊ Domestic beer (0.5-liter bottle) | $1.22 |
π» Imported beer (0.33-liter bottle) | $1.89 |
π· Non-alcoholic wine (1 bottle, mid-range) | $0.00 |
πΊ Domestic non-alcoholic beer (0.5-liter bottle) | $0.00 |
π» Imported non-alcoholic beer (0.33-liter bottle) | $0.00 |
π¬ Cigarettes 20 pack (Marlboro) | $3.49 |
π₯€ Coca-Cola/Pepsi (2 liters) | $2.26 |
Personal Care & Medicine | |
---|---|
π Cold medicine (for 1 week) | $6.84 |
π§΄ Hair shampoo | $5.50 |
π§» Toilet paper (4 rolls) | $2.91 |
πͺ₯ Toothpaste | $2.53 |
π₯ Doctor’s visit | $39.20 |
π Haircut | $10.69 |
Transportation | |
---|---|
π One-way ticket on public transport | $0.49 |
ποΈ Monthly pass (regular price) | $30.00 |
π Taxi base fare (normal rate) | $4.00 |
π 1 kilometer in a taxi (normal rate) | $2.99 |
β³ Taxi waiting fees (normal rate) | $10.00 |
β½ Gasoline (1 liter) | $0.49 |
π Volkswagen Golf Trendline, 1.4, 90 kW (or similar new car) | $29,999.99 |
π Toyota Corolla Sedan Comfort, 1.6, 97 kW (or similar new car) | $37,058.82 |
Utilities (monthly) | |
---|---|
π Utilities (electricity, heating, air conditioning, water, waste) for an 85 mΒ² apartment | $20.48 |
π± Mobile plan with calls and more than 10 GB of data | $10.79 |
π» Internet plan (Unlimited + 60 Mbps or more) | $36.49 |
Sports and Leisure | |
---|---|
πͺ Gym membership fee (monthly) | $37.52 |
πΎ Tennis court rental (1 hour) | $15.30 |
πΏ Cinema ticket, Hollywood production or similar | $5.00 |
Schools and Kindergartens | |
---|---|
πΆ Private daycare or preschool with full-time care per month and child | $76.47 |
π« International primary school per year and child | $5,050.90 |
Clothing | |
---|---|
π 1 pair of jeans (Levis 501 or similar) | $45.61 |
π 1 summer dress from a fashion chain (e.g., Zara, H&M, etc.) | $36.23 |
π 1 pair of Nike running shoes (mid-range price) | $77.57 |
π 1 pair of leather business shoes for men | $76.39 |
Monthly Rent | |
---|---|
ποΈ One-bedroom apartment in the city center | $260.00 |
π‘ One-bedroom apartment outside the city center | $204.70 |
ποΈ Three-bedroom apartment in the city center | $478.47 |
π‘ Three-bedroom apartment outside the city center | $390.62 |
Apartment Purchase Price | |
---|---|
π’ Price per square meter of an apartment in the city center | $678.89 |
ποΈ Price per square meter of an apartment outside the city center | $573.67 |
Salaries and Financing | |
---|---|
π΅ Average monthly net income | $203.45 |
π¦ Annual fixed mortgage interest rate for 20 years | 21.00Β % |